Ranné zamyslenie: o čom má byť strana?

Autor: Rastislav Blaško | 10.5.2013 o 8:54 | (upravené 14.5.2013 o 0:16) Karma článku: 9,65 | Prečítané:  233x

Cieľom každej politickej strany je zúčastňovať sa na politickom a spoločenskom dianí v štáte. Táto politicko-spoločenská participácia je možná iba vtedy, ak sa politická strana zúčastňuje každých volieb prostredníctvom svojich kandidátov. Ak kandidáti získajú dôveru občanov-voličov, získavajú oficiálny a spoločenský mandát na vykonávanie princípov zastupiteľskej demokracie od obce, cez kraje až po štát. Pokiaľ politická strana nemá svojich zvolených predstaviteľov vo zvolených verejných funkciách, je jej úlohou cieľavedome a trpezlivo ich pripravovať, prostredníctvom svojho programu, konkrétnych krokov v spoločenskej oblasti na každé ďalšie voľby.

 

Od strany nemožno očakávať ako inštitúcie, že bude riešiť sociálnu a ekonomickú situáciu jednotlivca. Politická strana môže predkladať návrhy na zlepšovanie postavenia jednotlivcov v rámci celej spoločnosti, tak aby boli vždy v rovnováhe. Osudy jednotlivých občanov sú prepojenou nádobou celej spoločnosti a tak ako žijú jednotlivci, tak žije celá spoločnosť.

Preto úlohou strany, ak chce zápasiť o udržanie spoločenskej rovnováhy, musí pripravovať svoje stranícke štruktúry od obcí, mestských štvrtí, cez okresy, kraje až po najvyššie vedenie. Na začiatku tejto dlhej a nevďačnej cesty je na jednej strane nádej a očakávanie, ale na druhej strane aj rešpekt a uvedomovanie si nielen náročnosti tejto cesty, ale aj zodpovednosti. Preto aj ľudia strany musia byť nielen trpezliví, ale aj zároveň pripravení na každú príležitosť prejaviť sa spoločensky a získať časovo ohraničený mandát od občanov na zastupovanie, riešenie celospoločenských situácií a pretrvávajúcich problémov.

Skôr ako strana nemá mandát, nemôže ani sa stavať do pozície sociálnej ustanovizne. Môže však dávať príležitosti, ukázať ako zužitkovať čas na získanie skúsenosti, znalostí a zručností, ktoré sa vždy zídu. Mantrou dnešného sveta sú peniaze, nevyhnutné na pokrytie existenčných nákladov ako bývanie, strava a oblečenie. A ak zostávajú peniaze navyše tak na zábavu, oddych a sebamotivováciu do ďalších dní. Peniaze však boli mantrou od doby, kedy ich vynašli Feničania ako sprostredkujúci prostriedok namiesto výmenného tovaru. Peniaze však sú v podstate náhradou ušlého, či strateného času, ktorý musí občan „utratiť“ vďaka svojim znalostiam, schopnostiam a zručnostiam. Neraz môže byť čas veľmi dlhý a neadektvátny, najmä v prípade politických strán. Preto to chce práve tú trpezlivosť a pripraviť sa na každé voľby, ktoré prichádzajú, verejnou spoločenskou aktivitou v medzivolebnom období.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Urážky, samochvála a bez plánu. Kam dovedie USA trumpizmus

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

DOMOV

Kardiochirurg Fischer nemôže robiť ani len sanitára

K povolaniu sa bude môcť vrátiť najskôr po dvoch rokoch.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?