Demokracia po veľkej ére privatizácií

Autor: Rastislav Blaško | 3.11.2011 o 10:07 | (upravené 3.11.2011 o 11:01) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  170x

Súčasná kauza o predaji platinových sitiek z hmotných štátnych rezerv mi pripomenulo, kam sa Slovensko za dvadsať rokov po páde socializmu posunulo. To že sa dnes rieši otázka zadávania zákaziek od štátu má dve strany mince. Na jednej strane je to vrchol biznisu so štátom, na druhej strane to značí, že všetko je už takmer rozkradnuté. Kto si dnes spomína na 90. roky, počas ktorých vládam blízki ľudia veselo privatizovali. Čo sprivatizovali, to popredali do zahraničia, a iba zrnká piesku zostali v slovenských rukách. Takže už sa fakt len hráme o fazuľky, o miliónik-dva Eur, lebo časy nakradnutých miliárd Eur z rokov deväťdesiatych sú nenávratne preč.

 

Keby mala prísť nejaká revolúcia, tak by na privatizačný čierny zoznam mali ísť stovky, možno tisíce ľudí. Keby nabehol taký novodobý Che Guevarra s Fidelom, tak ty takýmto privatizérom všetko zobrali a začali by sme odznova. Akurát by zabudli, že na privatizácii sa nabalili západoeurópske subjekty, ktoré nám veľkoryso pred časom umožnili vstúpiť takto zodratý štát do spoločenstva už dávno zodratých západoeurópskych krajín, kde veľkorysý sociálny systém napomáha rozvoju rôznych gangov bez reálnej produkcie v prospech všetkých „akcionárov“ štátu. Aj tie peniažky sú nenávratne preč.

Tak sme sa teda posunuli k vyspelej demokracii. Všetko je v súkromných rukách, štát je len vyberač daní a dojná krava pre tých, ktorí vedia ako takú štátnu kravu podojiť. Takýto kravský štát sa už nemá na čom pásť, všetky štátne podniky sú nenávratne preč, aby ako tak zachovali prestíž tejto dojnej kravy. Nemá teda vlastné skutočné pastviny, a tí čo prichádzajú akože nám pomôcť, tak jedine za lacnou pracovnou silou.

Už sa nečudujem ani takým hnutiam ako 99 %, lebo celý svet je v súkromných rukách. V tom pochybnom socialistickom experimente komunistických strán minulého storočia boli pekné akurát tie vznešené ideály o rovnosti, avšak v realite, že každý človek chce niečo vlastniť taký systém musel zlyhať. Z tmy prichádzajú výkriky, že kapitalizmus je mŕtvy, lebo skolaboval. Pravda, je, že kapitalizmus ani neexistoval, bol to len prepožičaný Marxov názov pre vládu majetných nad masou nemajetných, či trošku majetných.

Takže už teraz bude na Slovensku nuda. Veľká éra privatizácií je za nami a už sa budeme baviť na stránkach médií iba o malých kauzách. Slovensko sa niekam posunulo. Na Slovensku nič nové. Slovensko sa stále niekam posúva.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?