V5 môže byť silnejšia značka ako V4

Autor: Rastislav Blaško | 6.4.2013 o 14:29 | (upravené 9.4.2013 o 2:37) Karma článku: 7,28 | Prečítané:  328x

Počas prvej oficiálnej zahraničnej návštevy nového prezidenta Českej republiky Miloša Zemana zaznela z jeho úst myšlienka o rozšírení zoskupenia V4 na V5 o Slovinsko. Zoskupenie V4 súčasne tvoria  členské štáty Európskej únie v jej východnej časti. Ako opak navrhovanej myšlienky sa okamžite prejavil názor prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Ku všetkej úcte, Ivan Gašparovič bude ešte jeden a zároveň posledný rok zastávať  funkciu prezidenta Slovenskej republiky ako vyvrcholenie jeho politickej kariéry od česko-slovenského generálneho prokurátora v roku 1990, cez dlhoročného predsedu slovenského parlamentu. Z toho možno usudzovať, že o rok by Zemanov názor nemusel mať oponenta v slovenskom prezidentovi a začalo by sa o ňom vážnejšie diskutovať.

Prezidenti Zeman a GašparovičPrezidenti Zeman a Gašparovičidnes

 

Načrtnime si geopoliticko-historické východiská Zemanovho návrhu. V minulosti súčasťou Rakúskeho cisárstva a  dualistickej monarchie Rakúsko-Uhorska boli súčasné štáty V4 Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Poľsko čiastočne ako Halič. Za monarchie bolo územie Čiech a Moravy začlenené do západnej časti spoločne s Rakúskom a súčasným územím Slovinsko. V rakúskom cisárskom parlamente si Česi so Slovincami vytvárali vlastné slovanské vzťahy, takže majú k Slovincom blízko. Rovnako blízko by sme mali mať k Slovincom blízko aj my, pretože máme s nimi blízku históriu spred tisícročia. A pre tú zaujímavosť, Slovinci nazývajú svoj štát Slovenija, svoj jazyk „slovenščina“ a hovoria „slovenski“.  A Slovensko nazývajú „Slovaška“, sme pre nich „Slovaki“ a slovenčina je „slovaški“. Slováci povedia, že im vládnu slovenskí politici, a Slovinci povedia, že im zase „slovenski politiki“. Veľa rozdielu v tom nie je, alebo? Problémy, ako problémy, rovnaké v oboch slovanských štátoch s rovnakou trikolórou.

Keď sa na sklonku prvej svetovej vojny tvorila mapa Česko-Slovenska, medzi jednou z alternatív prekladaných Parížu bol aj Masarykov koridor, pás územia na hranici súčasného Rakúska a Maďarska, ktorý by spájal Česko-Slovensko s Juhosláviou. Teda so súčasným Slovinskom a s Chorvátskom. Na zásah Talianska, ktoré sa kalkulatívne pridalo vtedy k Dohode počas vojny, bol koridor zamietnutý. Taliansko malo svoje záujmy v strednej Európe a na Balkáne.  A tie záujmy pretrvávajú. Slovinsko nie je síce veľké územie, ale má svoj význam pre nás. Približuje nás k Jadranskému moru. Tieto fakty sa môžu javiť ako dostatočné na to, ak by v prípade súhlasu všetkých zainteresovaných strán, aby sa rozšírila Višegrádska štvorka na päťku. Spoločný postup V5 v kombinácii s Chorvátskom by v rámci Európske únie mal silnejšie postavenie, ako má iba V4. Značka V4 by sa tak rozšírila na V5 a bola by silnejšia.

Týmto príspevkom by som rád tlmočil súčasnému prezidentovi Slovenskej republiky, aby prehodnotil svoj negatívny postoj voči rozšíreniu V4 na V5 a skúsil ho v poslednom roku pôsobenia v úrade zmeniť a podporiť, čo by bol jeden z posledných pozitívnych odkazov do budúcnosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?