V5 môže byť silnejšia značka ako V4

Autor: Rastislav Blaško | 6.4.2013 o 14:29 | (upravené 9.4.2013 o 2:37) Karma článku: 7,28 | Prečítané:  322x

Počas prvej oficiálnej zahraničnej návštevy nového prezidenta Českej republiky Miloša Zemana zaznela z jeho úst myšlienka o rozšírení zoskupenia V4 na V5 o Slovinsko. Zoskupenie V4 súčasne tvoria  členské štáty Európskej únie v jej východnej časti. Ako opak navrhovanej myšlienky sa okamžite prejavil názor prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Ku všetkej úcte, Ivan Gašparovič bude ešte jeden a zároveň posledný rok zastávať  funkciu prezidenta Slovenskej republiky ako vyvrcholenie jeho politickej kariéry od česko-slovenského generálneho prokurátora v roku 1990, cez dlhoročného predsedu slovenského parlamentu. Z toho možno usudzovať, že o rok by Zemanov názor nemusel mať oponenta v slovenskom prezidentovi a začalo by sa o ňom vážnejšie diskutovať.

Prezidenti Zeman a GašparovičPrezidenti Zeman a Gašparovičidnes

 

Načrtnime si geopoliticko-historické východiská Zemanovho návrhu. V minulosti súčasťou Rakúskeho cisárstva a  dualistickej monarchie Rakúsko-Uhorska boli súčasné štáty V4 Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Poľsko čiastočne ako Halič. Za monarchie bolo územie Čiech a Moravy začlenené do západnej časti spoločne s Rakúskom a súčasným územím Slovinsko. V rakúskom cisárskom parlamente si Česi so Slovincami vytvárali vlastné slovanské vzťahy, takže majú k Slovincom blízko. Rovnako blízko by sme mali mať k Slovincom blízko aj my, pretože máme s nimi blízku históriu spred tisícročia. A pre tú zaujímavosť, Slovinci nazývajú svoj štát Slovenija, svoj jazyk „slovenščina“ a hovoria „slovenski“.  A Slovensko nazývajú „Slovaška“, sme pre nich „Slovaki“ a slovenčina je „slovaški“. Slováci povedia, že im vládnu slovenskí politici, a Slovinci povedia, že im zase „slovenski politiki“. Veľa rozdielu v tom nie je, alebo? Problémy, ako problémy, rovnaké v oboch slovanských štátoch s rovnakou trikolórou.

Keď sa na sklonku prvej svetovej vojny tvorila mapa Česko-Slovenska, medzi jednou z alternatív prekladaných Parížu bol aj Masarykov koridor, pás územia na hranici súčasného Rakúska a Maďarska, ktorý by spájal Česko-Slovensko s Juhosláviou. Teda so súčasným Slovinskom a s Chorvátskom. Na zásah Talianska, ktoré sa kalkulatívne pridalo vtedy k Dohode počas vojny, bol koridor zamietnutý. Taliansko malo svoje záujmy v strednej Európe a na Balkáne.  A tie záujmy pretrvávajú. Slovinsko nie je síce veľké územie, ale má svoj význam pre nás. Približuje nás k Jadranskému moru. Tieto fakty sa môžu javiť ako dostatočné na to, ak by v prípade súhlasu všetkých zainteresovaných strán, aby sa rozšírila Višegrádska štvorka na päťku. Spoločný postup V5 v kombinácii s Chorvátskom by v rámci Európske únie mal silnejšie postavenie, ako má iba V4. Značka V4 by sa tak rozšírila na V5 a bola by silnejšia.

Týmto príspevkom by som rád tlmočil súčasnému prezidentovi Slovenskej republiky, aby prehodnotil svoj negatívny postoj voči rozšíreniu V4 na V5 a skúsil ho v poslednom roku pôsobenia v úrade zmeniť a podporiť, čo by bol jeden z posledných pozitívnych odkazov do budúcnosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?