Ranné zamyslenie: o čom má byť strana?

Autor: Rastislav Blaško | 10.5.2013 o 8:54 | (upravené 14.5.2013 o 0:16) Karma článku: 9,65 | Prečítané:  241x

Cieľom každej politickej strany je zúčastňovať sa na politickom a spoločenskom dianí v štáte. Táto politicko-spoločenská participácia je možná iba vtedy, ak sa politická strana zúčastňuje každých volieb prostredníctvom svojich kandidátov. Ak kandidáti získajú dôveru občanov-voličov, získavajú oficiálny a spoločenský mandát na vykonávanie princípov zastupiteľskej demokracie od obce, cez kraje až po štát. Pokiaľ politická strana nemá svojich zvolených predstaviteľov vo zvolených verejných funkciách, je jej úlohou cieľavedome a trpezlivo ich pripravovať, prostredníctvom svojho programu, konkrétnych krokov v spoločenskej oblasti na každé ďalšie voľby.

 

Od strany nemožno očakávať ako inštitúcie, že bude riešiť sociálnu a ekonomickú situáciu jednotlivca. Politická strana môže predkladať návrhy na zlepšovanie postavenia jednotlivcov v rámci celej spoločnosti, tak aby boli vždy v rovnováhe. Osudy jednotlivých občanov sú prepojenou nádobou celej spoločnosti a tak ako žijú jednotlivci, tak žije celá spoločnosť.

Preto úlohou strany, ak chce zápasiť o udržanie spoločenskej rovnováhy, musí pripravovať svoje stranícke štruktúry od obcí, mestských štvrtí, cez okresy, kraje až po najvyššie vedenie. Na začiatku tejto dlhej a nevďačnej cesty je na jednej strane nádej a očakávanie, ale na druhej strane aj rešpekt a uvedomovanie si nielen náročnosti tejto cesty, ale aj zodpovednosti. Preto aj ľudia strany musia byť nielen trpezliví, ale aj zároveň pripravení na každú príležitosť prejaviť sa spoločensky a získať časovo ohraničený mandát od občanov na zastupovanie, riešenie celospoločenských situácií a pretrvávajúcich problémov.

Skôr ako strana nemá mandát, nemôže ani sa stavať do pozície sociálnej ustanovizne. Môže však dávať príležitosti, ukázať ako zužitkovať čas na získanie skúsenosti, znalostí a zručností, ktoré sa vždy zídu. Mantrou dnešného sveta sú peniaze, nevyhnutné na pokrytie existenčných nákladov ako bývanie, strava a oblečenie. A ak zostávajú peniaze navyše tak na zábavu, oddych a sebamotivováciu do ďalších dní. Peniaze však boli mantrou od doby, kedy ich vynašli Feničania ako sprostredkujúci prostriedok namiesto výmenného tovaru. Peniaze však sú v podstate náhradou ušlého, či strateného času, ktorý musí občan „utratiť“ vďaka svojim znalostiam, schopnostiam a zručnostiam. Neraz môže byť čas veľmi dlhý a neadektvátny, najmä v prípade politických strán. Preto to chce práve tú trpezlivosť a pripraviť sa na každé voľby, ktoré prichádzajú, verejnou spoločenskou aktivitou v medzivolebnom období.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?