Galimatiáš prezidentských volieb

Autor: Rastislav Blaško | 19.5.2013 o 0:02 | (upravené 19.5.2013 o 0:08) Karma článku: 9,11 | Prečítané:  317x

Prezidentské voľby našej malej vydrancovanej krajinky pod Tatrami sa nezadržateľne blížia. Na pravej strane spektra prebiehajú manévre medzi kandidátmi, ktorí sa namnožili ako huby po daždi. Celým týmto tančekom rok pred voľbami však môže o pol roka odzvoniť nástup hlavných favoritov.

 

 

Čo zostane z podpory pravicových kandidátov (Čarnogurský, Procházka, Kiska), ak do volieb nastúpi expremiérka? Napriek všetkým vyhýbavým odpovediam ku kandidatúre je už dnes každému jasné, že do volieb pôjde, čomu napovedajú všetky tie mediálne mimikry v ostatnom období. Táto tichá šachová partia o pozíciu prezidenta má len dvoch hlavných. Ten druhý, z ľavého spektra, súčasný premiér stojí pred extrémne ťažkou pozíciou. Ešte rok drží v rukách post prezidenta, ale čo o rok? Bude musieť kooperovať s pravicovým prezidentom? Jeho pozícia je neuveriteľne zložitá. Musí vyhrať. Alebo prehrať tak, aby vyhral. Buď musí vyhrať on sám, alebo niekto z ľavice.

Ak pôjde premiér do volieb a vyhrá, riskuje, že sa mu časom rozsype strana. Úprimne, v strane nemá vo vedení skutočných sociálnych demokratov, ale iba pragmatikov, čo sa ani nevedia hrať na sociálnych demokratov, nieto žeby nimi boli.  V parlamentných voľbách 2016 by na ľavej strane mohli byť v parlamente z ľavicového spektra možno dve, alebo dokonca tri strany.

Ak premiér pošle do volieb niekoho z úzkeho vedenia strany, niet pochybností, že tento kandidát vo volebnom boji voči expremiérke bude ťahať za kratší koniec. Nik z nich nedosahuje úroveň premiérovej popularity a nič nenasvedčuje tomu, žeby sa niekto na takú volebnú cestu pripravoval.

Takže premiérovi, po druhom kole, ak pôjde do volieb hrozí, že sa pravica zomkne a prehrá. A táto prehra bude cestou do pekla v parlamentných voľbách 2016. Táto prehra môže vážne naštrbiť perfekcionisticky budovaný imidž. Iba ak by nešiel kandidovať a poslal by povedzme ministra zahraničných vecí, bývalého riaditeľa kancelárie pravicového ministra (ex-diplomata ČSSR) Eduarda Kukana. No samá politická schizofrénia, popretkávaná pragmatizmom. Macchiavelli by sa tešil.

Premiér sa môže k celej záležitosti postaviť tak, že nepôjde kandidovať a nikoho ani nepostaví do volieb. Zároveň vyzve voličov, aby nešli hlasovať. Ak nepôjdu voliči jeho strany voliť, môže po voľbách,  aj keď legálne zvoleného prezidenta, či prezidentku, spochybňovať tým, že nie je legitímny vzhľadom na počet zúčastnených voličov. Ale s tým bude musieť politicky žiť ďalších päť rokov. Celý tento galimatiáš môže prevrátiť naruby kandidát z ľavej strany spektra, mimo štruktúr jeho strany. Kto z ľavej strany spektra potom povie vetu: „Ak nepôjde kandidovať Fico, tak pôjdem ja!.....“  ??? A čo potom urobia ľavicoví voliči. Tak to si už fakt neviem predstaviť ani vo sne.

Kto by však pred deviatimi rokmi povedal, že outsider Gašparovič najprv vyradí Kukana a potom Mečiara? Na takú vágnu kampaň, akú robil vtedy Kukan, tak to musel tušiť každý. 3 644 hlasov rozhodlo o Gašparovičovom postupe do druhého kola. Pravica zostala bez svojho kandidáta a nezostalo jej  nič iné, len nevoliť väčšie zlo.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?