Kríza hodnôt, kríza štátu, kríza futbalu

Autor: Rastislav Blaško | 14.6.2013 o 10:35 | (upravené 15.6.2013 o 12:15) Karma článku: 7,32 | Prečítané:  431x

Všetko so všetkým súvisí. Keď sa darí štátu, darí sa jeho občanom. Keď sa darí občanom, darí sa štátu.  Všetky aspekty sa potom premietajú do terciárnej sféry. Na jednom z kopčekov tejto sféry sú národné športové reprezentácie.  Lenivé politické špičky v závese so svojimi sponzormi si vždy ukroja pre seba popularitu úspechu , ktorý dosiahne národné mužstvo. Drancovanie spoločného majetku od roku 1990 dosahuje svoj vrchol , pretože už nie je čo kradnúť v oblasti priemyslu, na rad prichádzajú posledné zvyšky. Nemocnice, lesy a pôda. Keď sa toto rozkradne, úbohému Slováčikovi a spolužijúcim menšinám, zostanú oči pre plač. Celý majetok sa za tri desaťročia kompletne presunie do rúk zbohatlíkom.

Na ich čele boli prví veksláci, nasledovaní domácimi politikmi s ich sponzormi a zahraničnými investormi.  Zahraniční investori po dosiahnutí naplánovaného zisku zdvihnú kotvy a predajú podniky ďalším žrútom, ktorí prichádzajú iba zarobiť. Nie investovať.

Nečudujme sa, že importovaná kultúra s najväčším božstvom peňazí nám rozvrátila hodnoty v štáte. Už nič nie je spoločné, iba súkromné. Zvolení poslanci a vlády sa vzdali kontroly nad majetkom štátu. Čo za tým bolo, môžeme si domyslieť. Sú vrstvy, ktoré sa predvádzajú v drahých limuzínach a vitonkách. Sú vrstvy, čo každodenne drú, aby nasýtili svoje deti. Mladí ľudia odkladajú sobáše a klesá pôrodnosť.  Nátlak západnej kultúry postupne rozvrátil hodnoty rodiny a manželstva.  Mnoho ľudí si myslí, že tých, čo rozkradli tento štát, treba postaviť k múru. To však nie je demokratické a nehodno si špiniť ruky krvou zlodejov. Ako však budete naháňať tých zahraničných zlodejov? Tých domácich máme stále tu, ale majú vily pokúpené po celom svete, aby v prípade krachu  štátu mohli zmiznúť.

Za celých 23 rokov tu neboli vlády pre ľudí, ale vlády pre sponzorov ich volebných kampaní. Cieľom vlády nebolo spravovanie krajiny v prospech národa a občanov, ale v prospech vlastných záujmov a záujmov skupiniek za nimi. Tí čo prišli v novembri 89 na námestia, možno netušili, že príde zlodejina. Štát bol ako jedna veľká budova s majetkom, kam mohol prísť každý občan a mohol v rámci svojich možností užívať tento spoločný majetok. Dnes má všetko nápis „PRIVATE“. Toto pripravovali lumpi v ŠTB a ich nasledovníci.

Nečudujem sa, že je tu kríza štátu a jeho hodnôt. Mamon sa stal bohom, a tí, čo boli vždy pri moci, mu podľahli. Ostali teda už len dane. Na dane sa cez tendre prisajú pijavice, čo sajú a sajú. Tendre sú diskriminačné, lebo o výbere dodávateľa zase len rozhodujú úzke skupinky. Štát by sa mal pri nakupovaní správať trhovo a kupovať čo najlepšie a najlacnejšie. Tak ako každý súkromník. Obchodníci so štátom hovoria s úsmevom, že najlepší obchod je so štátom.

Novým bôžikom sa stalo nezdravé stravovanie. Niekedy sa môže až paranoicky javiť, že zahraniční predajcovia nezdravých produktov sú dohodnutí s farmaceutickými spoločnosťami. Čím viac chorých, tým lepší biznis pre výrobcov nových liekov. Dôsledkom je nedostatok pohybu mladej generácie, čo sa nám tu prejaví o dvadsať rokov.

 

Nadôvažok, kríza hodnôt a kríza štátu sa premietla už do futbalovej reprezentácie. Kompletný obraz našej mentality. Po akom takom úspechu prišiel pád, sebauspokojenie. Veď sa hrá za peniaze v kluboch. Reprezentácia je len ako cirkus. Na tých mladých reprezentačných futbalistov treba ale poriadne hrubú palicu a bič. Autorita bronzového medailistu z majstrovstiev Európy 1980 musí byť pre nich stimulom. Kozák tiež prekonal vzostupy a pády vo svojej kariére futbalistu a trénera, takže sa vôbec nemusí maznať s dobre zarábajúcimi frkanmi, čo behajú za guľatým čudom. Keby ich tak mohol za každý prehratý zápas poslať do bane na týždeň, hneď by mali stimuly do ďalších zápasov. Lenže, všetko so všetkým súvisí. Nielen vo futbale, ale v štáte, v myslení a hodnotách.

 

Pre ďalšiu diskusiu nájdete ma na:

https://www.facebook.com/pages/Rastislav-Blaško/140909409424611?ref=hl

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?