reklama

Slováci v zahraničí. Zostanú, vrátia sa?

Slováci v zahraničí sú fenomén nášho národa. Sme síce malý národ, ale málo si uvedomujeme, že vo svete na každom kontinente, okrem Európy zvlášť v Amerike a v Austrálii pulzuje aj slovenská krv alebo ich zmiešaní potomkovia. Prví vysťahovalci odchádzali v časoch Rakúskeho cisárstva po revolúcii v roku 1848. Ďalšiu vlnu spôsobila industrializácia v Amerike, kam sa pohli vysťahovalecké vlny na konci 19. storočia a v prvej dekáde 20. storočia pred Veľkou vojnou (dobový výraz pre 1. svetovú vojnu). V tých časoch odchádzali najmä muži, deti a ženy zostávali doma. Muži posielali peniaze domov, neskôr sa vracali. Ale na druhej strane neskôr tam zostali a rodiny prišli za nimi. V ich prípade išlo o ekonomické vysťahovalectvo s podtónom politického utlačovania národnostných práv v Uhorsku. Rodinné vlny politických emigrantov potom odchádzali po 2. svetovej vojne, po Februári 1948 a po Auguste 1968.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (76)
Obrázok blogu

Tí tam prevažne zostali, potomkovia niektorých prišli po Novembri 1989 späť na Slovensko.

Otvorenie hraníc a zmena mentality v tom, že na mladého človeka na Slovensku sú kladené čoraz väčšie nárok a čoraz menšie výhody, nútia občanov odchádzať. Vrátili sme sa opäť k ekonomickému vysťahovalectvu, pričom stále zostáva možnosť , že sa mnohí vrátia, postavia si tu domy a založia rodiny. Situácia nie je ružová nikde. V ekonomicky vyspelejších štátoch sa situácia pre život zatiaľ javí lepšie, ako na Slovensku. Predsa len sa náš štát pohybuje na hranici tretej a štvrtej desiatky najvyspelejších štátov sveta. Z pohľadu mladých ambicióznych ľudí, ktorých už konzum na Slovensku neuspokojuje, hľadajú nové výzvy v zahraničí. A neodchádzajú muži, ako kedysi, ktorí potrebovali uživiť rodiny. Odchádzajú najmä mladí, slobodní a bezdetní. Nielen muži, ale čoraz viac mladých žien. Pokiaľ si nepopália prsty, tak ich čaká celkom dobrý život. Mladé ženy si neraz niekoho v zahraničí nájdu a vydajú sa. Predsa, len, nie sú až tak vychované k premrštenej emancipácii ako mnohé zhýčkané preemancipované ženy vyspelých ekonomík. Teda z nášho stredoeurópskeho pohľadu. Z toho západného pohľadu sú v podstate veľmi submisívne a veľmi zaujímavé pre cudzincov, ktorí nedokážu zvládnuť náročné požiadavky žien vo vlastnej krajine. (pozn. prosím, dámy, dievčatá a ženy, neurážajte sa hneď pre túto pasáž, ale pozrite sa na to racionálne bez emócií, je to síce provokatíne, ale nechcem sa týmto nikoho dotknúť, pretože mnohé prípady sa stali, Slovensky sú skrátka celosvetovo žiadané, nielen pre krásu, ale aj pre nižšiu konfliktnosť či bezbrehú sebeckosť, akou sa vyznačujú ženy najvyspelejších ekonomík).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko pre mladých vysťahovalcov zostáva lákavé ako rodná zem a dovolenková destinácia. Sú však aj tí, čo sa vrátia s novými skúsenosťami a myšlienkami

Na hlbšie zistenie postojov Slovákov žijúcich v zahraničí som prostredníctvom diskusných skupín internetovej siete napísal výzvu:

Slováci, vráťte sa domov zo zahraničia a so získanými skúsenosťami budujme tento štát.... SPOlu bojujme za naše práva občanov vo vlastnom štáte.“

Na túto krátku výzvu sa rozpútali búrlivé diskusiu, tak som si povedal, že sa o ne podelím s čitateľmi blogu. Vzhľadom na to, že tie názory boli autentické, plastické a rôznorodé, rozhodol som sa na vlastné riziko podeliť sa o ne so širšou verejnosťou. Neuvádzam z dôvodu ochrany osôb ich celé mená. Citáty som opravil v diakritike, ale ponechal som ich v pôvodnej verzii , pre autentickosť. Vybral som tie najpodnetnejšie z toho veľkého množstva, ktoré nútia človeka zamyslieť sa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1T. Toto sú názory ľudí žijúcich v Írsku:

Miro O. K. : „vrátiť sa na Slovensko ani keby že mi zaplatia bol som tam nedávno a nestálo to ani za reč, bieda, žiadne pracovné príležitosti tam nie sú a keď aj tak za 1.5 eura robiť ako otrok to určite nie. nie ďakujem Rasťo ale nevrátime sa tam“.

Milan P.: „ Najväčší problém na Slovensku je politika a nezamestnanosť. Naša generácia ťažko naletí sľubom našich politikov a podnikať doma je riziko. Nikto neverí, že niekedy bude lepšie, hlavne mladé rodiny a mladí ľudia.“

Vladimír M.: „Slovensko neuznáva skúsenosti, ale iba byrokratické papierovačky... nedospelo do štádia, že sa budú ceniť skúsenosti, lebo sú tam systémovo zakázané.. ako krajinu mám Slovensko veľmi rád, ale nie to, čo sa tam deje.. čistá buzerácia a kým si to domáci Slováci neuvedomia, nie je zmysel sa tam vracať..“ A jeho dovetok v diskusii na iný príspevok: „keby si nás Slovensko zaslúžilo, neutekali by sme stadiaľ, hoci sme s ním v kontakte kvôli rodine“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Peter H.: „ na Slovensku panuje korupcia, rodinkárstvo, polícia sa hrá na strážcov zákona, ale na nesprávnych miestach, ľudia nad zákonom sa smejú do očí chudobe a poctivosti, priepasť medzi bohatými a chudobnými sa zväčšuje, brat brata zabije za pár centov, každý chce na všetkom zarobiť a najlepšie oklamaním, vymožiteľnosť práva na bode mrazu, možnosť presadiť sa bez ľudí na "správnych miestach" neexistujúca, šanca slušne (priemerne) žiť pre bežného človeka legálnym spôsobom nedosiahnuteľná... Myslím, že to stačí na to, aby som mohol povedať, že príbuzní a pekné počasie v lete ma neprinúti zmeniť môj aktuálny status.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. SlSlováci v Anglicku pridali tieto komentáre:

Mark F.: „ ha ha! Kde bolo Slovensko, keď som potreboval prácu? Teraz po 5-tich rokoch budovania kariéry/štúdia v Anglicku sa vrátiť na Slovensko? Kde samé nepochopiteľné zákony sa uzákoňujú? Teraz odrazu nás Slovensko potrebuje? Že f*** o**!!“

Lubomír K.: „Samozrejme, že nás potrebuje, veď už našinci nevládzu z čoho platiť dane (každý rok vyššie a vyššie) a pokuty od policajtov, ktorí čakajú na príležitosť.“

Mark F.: „Presne tak! Skorumpovaný štát to je!“

3. ĎĎalšie kolo názorov prišlo z Nórska:

Anton L.: „ my sme už doma tu v zahraničí...a je nám tu lepšie príď do Nórska“.

Lukáš K.: „A čo tak Slováci, čo ste na Slovensku, začnite sa vzdelávať, prestaňte kradnúť a začnite meniť Slovensko tak, aby z neho nemuseli ľudia utekať? Len blázon by sa vracal.“

Adriana B..: „ ja som prišla domov so zahraničným VŠ diplomom v ruke. ver mi, že som chcela veľmi zostať. žiaľ, Slovensko mi ponúklo nezamestnanosť a nikoho nezaujímalo, že som chcela pomôcť budovať slovenský štát. vieš čo tu pomôže? len modlitby a milosť od Boha.“

Lenka G.: „keď už mohli v Česku vtrhnúť policajti do domov politikov a pozatýkať tú bandu, prečo by nemohli aj na Slovensku... odpoveď: LEBO!“

Slavomíra S.: „ A čo by sme tam robili...plat 300-400...€ však za chvíľku tam skončia všetci ako žobráci....je to tam strašné...smutné“.

Barbora K.: „oh, home sweet home. mne napriek všetkému Slovensko veľmi chýba moja domovina.“

Slavomíra S.: „ .....chyba rodinka a priatelia veru....“

Martin V.: „Drahí "NÓRI". Aby ste sa neposkladali z tohto blahobytu. Je také porekadlo: "Zabudol vôl, keď teľaťom bol!" Slovensko je mladou, ale jednou z najkrajších krajín sveta a potrebuje čas, aby sa ľudia vyvinuli a vytvorili vlastnú históriu, na ktorú budú hrdí. Tiež žijeme a pracujeme s manželkou v Nórsku a máme sa tu veľmi dobre, ale potomkov už chceme mat na Slovensku . Tak nesúďte iných, ktorí chcú prispieť k zlepšeniu situácie na Slovensku.“

Darius J.: „ Môžeme sa tu mať dobre a tváriť sa spokojne... aj doma sme tam, kde si domov vytvoríme ale, môžete sa tu hádať medzi sebou koľko chcete, vždy budete Slováci či sa vám to páči alebo nie...(ani iný pas to nezmení) každý má iné priority niekto vymení luxus, výplatu za domovinu niekomu je prednejší domov na SR a mizerná výplata, ale je na SR. Smutne skôr je, že na SR si človek nedokáže vybudovať život, ktorý by sa kľudne u nás odžil... nemám ešte ani deti a už mam šediny ako si ma chce SR späť, prosím, chcem vidieť, že sa tam dá slušne žiť... TRIEŤ BIEDU NIE JE ŽIVOT.“

Zo Švajčiarska nie celkom v súvislosti s návratom, ale zrušením občianstva SR po prijatí druhého občianstva zaznel tento názor od Moniky J.: „ Možno majú stovky občanov tento problém, ale státisíce si každý deň kladú otázku, "čo budeme zajtra jest?" !!! Bez urážky, ale myslím si, že sú dôležitejšie veci, ktoré by sa mali prioritne riešiť!!!!“

Názory Slovákov v Kanade sú už negatívne vo vzťahu k návratu na Slovensko, predsa sú už len ďaleko a v úplne inom svete. Slováci v USA sa už prakticky nastolenou otázkou ani nezaoberajú.

Na záver by som teda chcel nechať priestor na diskusiu k tomuto príspevku pre tých, ktorí chcú k tejto problematike niečo dodať. Nech sa páči...aký je váš názor?

_________________________________________________________________________________

Pre diskusiu s autorom môžete použiť tento informačný kanál:

https://www.facebook.com/pages/Rastislav-Bla%C5%A1ko/140909409424611?ref=hl

Rastislav Blaško

Rastislav Blaško

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezávislý kandidát č. 1 na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  POLITIKAFOTOSúkromnéPezinokNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu