Kto sa zase nabalí na slovenskom Predsedníctve EÚ?

Autor: Rastislav Blaško | 5.8.2013 o 16:13 | (upravené 5.8.2013 o 16:34) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  283x

Vo svetle nadchádzajúcich krajských (župných) volieb stojí za úvahu, kto najviac získa na organizácii slovenského Predsedníctva Európskej únie v roku 2016. Nejde len o to, kto sa najviac nabalí realizáciou rôznych služieb spojených s rôznymi aktivitami, ale aj v ktorých krajských mestách sa tie služby budú organizovať.  Samozrejme, najviac by ich mala obsiahnuť Bratislava, ale určité drobné aktivity by sa mali zorganizovať v Malackách, v Pezinku a v Senci. Samozrejme, ohlásia sa aj iné kraje, pričom každý má možnosť niečo svojské ponúknuť. Celé to však stojí na vynaložených financiách. Čo je však za obsahom vyplundrovaných spoločných daní?

Podľa zverejnených informácií, šéf diplomacie Lajčák už dávnejšie povedal, že to naše Predsedníctvo EÚ nás bude stáť zhruba od 50 do 80 miliónov EUR. Takže lieta tu hore dole 30 miliónov EUR.

Na druhej strane minister vnútra Kaliňák hlási, že ak sa nevyplatia odmeny členom okresných a okrskových komisií nových kandidujúcich politických strán  alebo tých, čo v predchádzajúcich voľbách do NR SR nezískali aspoň 3 %, ušetria sa nejaké drobné peniaze. Tento návrh má platiť pre najbližšie voľby do Európskeho parlamentu a Národnej rady SR. Samozrejme, vyplatia sa odmeny tým členom komisií, ktorých delegujú parlamentné strany a tie nad 3 %. Na hlavu je postavený návrh, že pre voľby do EP sa bude posudzovať zisk z predchádzajúcich volieb do NR SR. Podľa Kaliňáka, tým že, nebudú voličom doručované zoznamy kandidujúcich strán a nebudú sa uhrádzať odmeny všetkým členom volebných komisií, ušetrí 1,324 milióna EUR. V tejto súvislosti treba pripomenúť článok 30, písmeno 1 Ústavy SR: „Občania majú právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou svojich zástupcov“. A k tomu dodám aj písmeno 4 uvedeného článku: „Občania majú za rovnakých podmienok prístup k voleným a iným verejným funkciám.“ Vychádza nám z toho, že aj kontrola volieb musí byť za rovnakých podmienok pre všetkých. Pripomína mi to rok 1998. A vám?

Takže pri organizácii Predsedníctva EÚ bude manipulovať s 30 miliónmi hore dole, ale bude sa šetriť na realizácii demokratických volebných pravidiel. Čo je dôležitejšie pre občanov? Ukazovanie sa zvolených polikov pred zahraničnými politikmi alebo kontrola volieb? Na smiech a zároveň na plač vyznieva šetrenie na nesprávnom mieste a plytvanie na inom. Samozrejme, treba drancovať a drancovať, politici to tu robia už 23 rokov.

Divné je, že sa k záležitosti nákladov na financovanie slovenského Predsedníctva EÚ a k záležitosti odmien členov volebných komisií vôbec nevyjadrili opozičné parlamentné strany KDH, SDKÚ, SaS, MOST a v neposlednom rade OĽANO na čele s „ficobijcom Igorom“. Apropo, čo sa stalo, že v sieti regionálnych schránkovaných novín končiacich na –KO, sa už neobjavujú kritické články autora pod menom „igor matovič“. Ešte pred rokom a pol ktosi taký vylepoval na vchod NR SR nakreslenú gorilu s banánom ako návrh „nového štátneho znaku“ pre politikov, čím akurát tak zhanobil štátny znak. Čo sa s autorom kritických článkov „igor matovič“ medzičasom stalo, že už nič proti Ficovi nepíše? „Uniesli ho, zabili ho? Vydierajú ho? Či kúpili ho? Kto? Za koľko?“ ...nevieme, ale časom sa všetko dozvieme...

Vráťme sa však na začiatok. Krajské voľby budú poznačené bojom, napriek tomu, že premiér Fico skočil na lep návrhu na tri volebné obvody pre voľby do NR SR a prekryl ho návrhom na 3 kraje. A čo potom Bratislava?

O čom sú tieto krajské voľby? O poslednom županovi kraja Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho, Trenčianskeho, Žilinského, Banskobystrického, Košického a Prešovského? O posledné sústo dotácií, napríklad aj v súvislosti s konaním slovenského predsedníctva EÚ?

 

Prečo je politika na Slovensku od roku 1990 len o moci a peniazoch a nie o občanoch?

Pre kontakt s autorom píšte správu:

https://www.facebook.com/pages/Rastislav-Bla%C5%A1ko/140909409424611

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?