Počet krajov sa musí zmeniť paralelne s ich kompetenciami

Autor: Rastislav Blaško | 11.10.2013 o 23:40 | (upravené 12.10.2013 o 17:42) Karma článku: 2,93 | Prečítané:  288x

V predvolebnom čase na želanie vlády podsúvajú médiá otázku, či zmeniť počet krajov alebo ich zachovať. Odpoveď na túto aktivitu môže byť iba podmienečná. Áno, ale v prípade, ak sa zmení ich charakter a rovnako zmení sa aj na rovnaký počet volebných obvodov pre voľby do Národnej rady SR a Európskeho parlamentu. Zároveň by však nové krajské parlamenty mali mať zákonodarnú iniciatívu vo vzťahu k slovenskému parlamentu. Bez týchto paralelných zmien nemá zmysel súčasnú podobu počtu krajov a kompetencií meniť. Tak tu je v stručnej podobe. O tejto podobe som hovoril v piatok 11.10.2013  na brífingu pred Prezidenským palácom v Bratilslave za účasti nezávislej občianskej kandidátky na prezidentku Slovenskej repbubliky Ľubice Blaškovej.

Rastislav Blaško na brífingu pred prezidentským palácom v Bratislave, 11.10. 2013Rastislav Blaško na brífingu pred prezidentským palácom v Bratislave, 11.10. 2013Foto: TASR - Štefan Puškáš

____________________________________________________________________________________

 

NÁVRH NA ZMENU USPORIADANIA A POLITICKÚ REFORMU SAMOSPRÁVNYCH KRAJOV

s paralelnou zmenou počtu volebných obvodov pre voľby do NR SR a Európskeho parlamentu

 

Zmena počtu krajov z 8 na 3. Bratislava bude súčasťou kraja Západ.

Samosprávne kraje budú: Západ, Stred, Východ. V rámci krajov sa vytvoria prirodzené regióny ako nižšie správne jednotky a hlavné mesto Bratislava.

Krajské zastupiteľstvá poslancov budú 50 členné, volené v priamych voľbách.

Celkový počet krajských poslancov bude 150. Budú volení vo viacmandátových volebných obvodoch väčšinovým systémom, pričom v jednom volebnom obvode bude najmenší počet volených poslancov 4. Kandidovať môžu stranícki i nezávislí kandidáti.

Cenzus krajských poslancov:

1. Poslanec kraja môže byť zároveň poslancom obecného alebo mestského zastupiteľstva, štátnym zamestnancom, zamestnancom obecného a mestského úradu.

2. Poslanec kraja nemôže byť zároveň poslancom NR SR, poslancom Európskeho parlamentu, starostom alebo primátorom,  zamestnancom krajského úradu, iným ústavným činiteľom.

Predseda krajského zastupiteľstva bude volený spomedzi poslancov krajského zastupiteľstva. Predseda je volený na jeden rok počas jedného volebného obdobia. Predsedom kraja počas jedného volebného obdobia nemôže byť ten istý poslanec a môže byť iba jeden raz z rovnakého volebného obvodu.

Krajský parlament bude mať zákonodarnú iniciatívu vo vzťahu k Národnej rade SR, rovnakú akú má skupina 15 poslancov NR SR, na predloženie návrhu zákona. Na schválenie návrhu zákona na predloženie do NR SR bude potrebná nadpolovičná väčšina krajského zastupiteľstva.

Tento návrh je však spojený s tým, že sa zároveň musí zmeniť počet volebných obvodov pre voľby do NR SR a Európskeho parlamentu. Počet volebných obvodov bude 3 pre každé z týchto volieb. Politické strany musia pre tieto voľby vytvoriť tri krajské kandidátne listiny.

Na brífingu pred Prezidentským palácom 11.10. 2013

 

PhDr. Mgr. Rastislav Blaško, nezávislý kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja

11.10. 2013, Bratislava

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?