Vízia prosperity kraja a Bratislavy ako hlavného mesta EÚ

Autor: Rastislav Blaško | 4.11.2013 o 20:17 | (upravené 5.11.2013 o 0:18) Karma článku: 2,74 | Prečítané:  323x

Už len desiatky hodín nás delia od magického dátumu horúcej politickej jesene. 9. november ako deň volieb poslancov a predsedov samosprávnych krajov. Aj ako deň ohlasovaného protestu a obsadenia Národnej rady SR popoludní. Slovensko bude hore nohami, Bratislava ešte viac. Ešte aj policajné zložky budú v pohotovosti. Mnohí budú voliť rukami, iní nohami. Tí čo budú voliť nohami, nechajú za seba rozhodnúť tých, čo budú voliť rukami. A najmä krúžkovať kandidátov. Bratislavský samosprávny kraj isté skupiny označujú ako baštu pravice. Lenže dnes sa už na našom malom Slovensku rozdiely medzi pravicou a ľavicou stierajú, ako keď na jeden chlieb natriete dokopy džem, aj horčicu.

O všetkom rozhodujú mecenáši a oligarchovia, ktorí od roku 1989 ako svoje miesto účasti vo verejnom živote, postupne rozoberali spoločný, niekdajší socialistický, majetok v štáte. Tí sa na všetkých voľbách len rehocú, a ako sa jeden aj vyjadril v istom známom spise, volič je „Ho...no“. Prečo? Oni hrajú svoje monopoly s majetkami, daňami, poplatkami, či iným štátnym výpalným. Svojich kandidátov majú v každej strane, či v pravicovej alebo inak smerujúcej.

Keď som v lete, namiesto dovolenky pri mori, zbieral osobne podpisy k mojej kandidatúre nezávislého kandidáta na predsedu BSK, pýtali sa ľudia, čo im idem sľubovať, aký mám program, a nadovšetko, akú mám víziu. Do boja o post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja som nastúpil s myšlienkou, s víziou, že budem presadzovať, aby sa v prípade rozšírenia Európskej únie o Ukrajinu a štáty západného Balkánu (Srbsko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko, Albánsko) v budúcnosti hlavným mestom EÚ stala Bratislava. Prečo by sa na nové centrum pre Európsku komisiu a ďalšie inštitúcie nemohli využiť pozemky južne pod diaľnicou, ktorá vedie pod Petržalkou, Jarovcami, Rusovcami a Čunovom? Ak by bol zo strany Rakúska záujem, vo Viedni by sídli Európsky parlament. Anachronizmus Brusel - Štrasburg by mal byť nahradený novou dvojičkou Bratislava – Viedeň, čo by odrážalo nové geopolitické a geografické špecifiká EÚ.

Pred dvanástimi rokmi som kandidoval na predsedu BSK a za ten čas sa porozprávalo v každých voľbách o rôznych plánoch. Pamätáte si ešte, ako Ľubo Roman sľuboval lanovku na hrad? Z histórie vieme, že aj Rímska ríša mala nakoniec dve sídla, pretože už taký územný kolos nedokázala utiahnuť z Ríma. Ak dvojička Brusel – Štrasburg predstavovala pred šesťdesiatimi rokmi kompromis o budovaní novej západnej Európy medzi Francúzskom a Nemeckom, ako potomkoch Franskej ríše z 8. storočia, tak dvojička Bratislava – Viedeň bude predstavovať novú koncepciu EÚ na báze kooperácie slovanskej a germánsko-románskej časti. Práve Slovania a Germáni, spoločne s románskymi národmi, sú tu od pádu Rímskej ríše ako hlavní nositelia dejinných udalostí. Potom nastane aj celkový rozvoj Bratislavy, samozrejme porastú aj platy... Všetko má svoje ale a celý tento návrh stojí na podmienkach. Slovensko môže dať ponuku, ale dohodnúť sa na tom musia iní. Ale prečo o tom nehovoriť a neskúsiť to? Po krajských voľbách budem v tomto úsilí pokračovať bez ohľadu na ich výsledok.

Práve preto chcem postúpiť do druhého kola a vyzvať úradujúceho predsedu BSK Freša vo volebnom ringu. Kvôli víziám o smerovaní kraja, o smerovaní celého Slovenska. Celá predvolebná kampaň ukázala, že Frešo s odretými ušami ustane kritiku o nehospodárnom nakladaní so spoločnými krajskými peniazmi a voliči pravice ho posunú do druhého kola. Čakanie je už len na jeho vyzývateľa. Jeho hlavní mediálni oponenti-favoriti sa voči nemu nezmohli na väčšie kritické útoky. A sami neponúkajú svojou kandidatúrou reálnu zmenu fungovania kraja. Zase to by to bolo len o straníckych korytách. Tie hlavné tromfy si treba nechať do druhého kola a nevystrieľať sa v prvom kole. Mojím hlavným argumentom je, že ak by bol za predsedu BSK zvolený nezávislý kandidát, bude to na prospech činnosti krajskej samosprávy. Pri všetkých návrhoch bude nezávislý predseda pod drobnohľadom poslancov zo všetkých strán, takže to nebude o väčšine a menšine v krajskom zastupiteľstve, ale o záujmoch a prospechu občanov kraja. Práve občanom kraja bude nezávislý predseda kraja najviac zodpovedný, pričom zástupcovia politických strán budú mať rovnakú možnosť nominovať na podpredsedov kraja svojich poslancov, čo by bolo najspravodlivejšie. Spravodlivosť a čestné, hospodárne spravovanie kraja by malo byť alfou a omegou, ako máme postupne dospieť k rozvoju kraja a zároveň k jeho oddlžovaniu. Práva občanov by tomu mali byť nadradené.

Všetkým je jasné, že súčasný predseda BSK bol v minulých voľbách zvolený do druhého kola počtom necelých 43 tisíc hlasov, čo predstavuje iba 8 % všetkých voličov samosprávneho kraja. Tí, čo ho však nechcú vidieť na tejto jeho tretej stoličke, však hlasujú prevažne nohami a potom na všetko a všetkých nadávajú. Alternatíva je ísť voliť, voliť zmenu. Zmenou je nezávislosť, ľudskosť, spravodlivosť, solidarita a vízie v prospech všetkých občanov. Nie len v prospech svojej politickej strany. Preto si to rád s Frešom rozdám v druhom kole, za občanov. Za ich podpory.

Tu si môžete pozrieť televízne diskusie:

1. Diskusia.

2. Diskusia.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?