Alexander Dubček a politika s ľudskou tvárou

Autor: Rastislav Blaško | 7.11.2013 o 20:19 | (upravené 7.11.2013 o 22:42) Karma článku: 4,62 | Prečítané:  666x

Včera večer som vo večernom  priamom vysielaní diskusnej relácie na TA3 pripomenul slovenskú historickú osobnosť, akou je Alexander Dubček. Ako pamiatku na 21. výročie jeho úmrtia. Alexander Dubček zomrel 7. novembra 1992. V tom čase som bol členom Sociálnodemokratickej strany Slovenska, ktorej bol Alexander Dubček predsedom. Do SDSS som vstúpil v marci 1992, po dlhšom sledovaní sociálnodemokratických myšlienok, som práve na nepriamy podnet Alexandra Dubčeka vstúpil ako študent žurnalistiky. Alexander Dubček bol nádejou Slovenska pre ponovembrový vývoj 1989. Lenže sami sme si to premrhali, dnes Slovensko sa topí v problémoch. Keby sa nestala havária 1. septembra 1992 pri Humpolci, Dubček by sa istotne stal prvým novodobým prezidentom a rázne by ovplyvnil život na Slovensku. Prekážal mnohým, najmä ziskuchtivým novozbohatlíkom.

V tomto momente hovorím o Alexandrovi Dubčekovi v priamom prenose.V tomto momente hovorím o Alexandrovi Dubčekovi v priamom prenose.TA3

Je to dnes 21 rokov odvtedy, čo o 21:25 v nemocnici Na Homolce Alexander Dubček umrel. S ním zomreli aj nádeje Slovenska na sociálne a ekonomicky spravodlivý štát. Divoká Mečiarova privatizácia, Dzurindov rozpredaj štátneho majetku a Ficove znižovanie sociálnej úrovne uvrhli Slovensko do rozporuplnej situácie. Na jednej strane zbohatlíci, na druhej strane chudoba. Blíži sa opäť 17. november, pripomenieme si ešte, čo nám nakoniec priniesol? Závan slobody, ktorý si užívame do výšky svojho platu, odmeny, či iného ekonomického výnosu. Zrútenie medziľudských vzťahov, každodenný boj o prežitie. Osobne, mám sa relatívne dobre, s hypotékou na krku. Našou povinnosťou je snažiť sa, bojovať. Náš život však ovplyvňuje Európska únia, globálny svet.  Alexander Dubček bol nositeľom politiky s ľudskou tvárou. Je smutné, že si dnešný deň médiá vôbec nevšimli aspoň krátkou správičkou, až na výnimku. Pred rokom, keď bolo okrúhle 20. výročie, tých článkov bolo viac.

Alexander Dubček v TIME - 1968

Politický život Slovenska je o nádejach, ktoré pre danú generáciu skončili. Škoda bolo Štúra, Štefánika, i Dubčeka. Je našou povinnosťou si ich pripomínať. Národ a štát bez osobností je prázdny.

Na pamiatku týchto našich velikánov by sme si mali našu slobodu uctievať aj tým, že budeme využívať svoje aktívne právo a budeme sa zúčastňovať slobodných volieb. V našej slovenskej histórii naši predkovia, či už za Rakúskeho cisárstva, Rakúsko-Uhorska, totalitných štátnych zriadení v 20. storočí, nemohli ani pomyslieť, že by mohli voliť v slobodných voľbách. Aj preto, z úcty k nim, k ich zápasom v minulosti, mali by sme využívať svoje právo a voliť v každých slobodných voľbách, ktoré máme.

Aj preto treba ísť voliť v sobotu 9. novembra vo voľbách predsedov a poslancov samosprávnych krajoch. Slobodne, vybrať si z ponuky nezávislých a straníckych kandidátov.

_____________________________________________________________________________________

K TV vysielaniu link - Alexander Dubček uvedený v čase: 37:40.

 

Články o mojom vzťahu k Alexandrovi Dubčekovi:

http://www.topky.sk/cl/1000692/1367454/R--BLASKO--Po-vstupe-Ukrajiny-do-EU-by-sa-sidlom-EK-mala-stat-Bratislava

http://www.womanman.sk/bratislava-hlavnym-mestom-europskej-unie/

 

1999 - http://www.sme.sk/c/2209037/kratko.html

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?