Matovič versus Procházka: kto druhému jamu kope alebo božie mlyny melú

Autor: Rastislav Blaško | 5.6.2014 o 16:23 | (upravené 7.6.2014 o 20:20) Karma článku: 5,73 | Prečítané:  1532x

Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Tento raz sa pripravujú na Matoviča. Človek, ktorý už sedemnásť rokov rozosieva zlo, získal značné ekonomické výhody zo systému, v ktorom funguje. To zlo seje pod rúškom vety: „hľadajme spolu pravdu“.  Keď pred sedemnástimi rokmi začal podnikať s prvými schránkovanými novinami v Trnave, už sa mu rodili v hlave rôzne plány. Zhruba pred desiatimi rokmi mal po sedemročnom pôsobení sieť schránkovaných novín. Každý povie, zarobil si. Ale za akú cenu? Poznám prípady, že po celom Slovensku viedol voči malým lokálnym konkurenčným novinám zničujúci boj.

. Pre niekoho obdivuhodné. Pre iného odporné. Tie prostriedky boli konkrétne – po objavení nového titulu zaviedol dumpingové ceny v konkrétnom regióne na isté obdobie až do zničenia konkurencie. Tu mi príde práve paralela s Procházkom, na ktorého Matovič vytiahol, že chcel platiť časť peňazí mimo faktúr. Daňový úrad by potom mal preveriť všetky inzeráty, ktoré boli faktúrované nielen po zľave, ale za výrazne nižšie ceny. Potom by vyvstala otázka, prečo napríklad za stranu inzercie nie je cena 400 EUR, ale iba 80 EUR. Súdny človek by sa pýtal, kam išiel ten rozdiel? Takéto prípady sa diali pred 10 - 11 rokmi. V účtovníctve však už môžu byť skartované, pretože pred 10 rokmi bolo Matovičovo vydavateľstvo ako živnosť, a už nemusí ako živnostník držať všetky obchodné dokumenty, takže "PRAVDU NENÁJDEME". Na druhej strane by sa dali nájsť v účtovníctve eseročiek, ktoré za inzerciu zaplatili a  10 rokov musia držať administratívu. Dialo sa to vtedy a v tom či inom regióne, kde začali vychádzať iný schránkovaný regionálny časopis. Dôkazy sú, bolo by treba ich len pracne zozbierať.

Po exhibicionistickom vstupe Matoviča do politiky sme sa dozvedeli, že všetok svoj majetok a eseročku, previedol na manželku, vrátane vydávania regionálnej siete inzertných novín. Dozvedeli sme sa, že Matovičovci nakúpili hektáre pozemkov pri Trnave, skupujú v Trnave historické budovy a v ostatnom období aj polyfunkčnú budovu za 1 234 567 EUR. Matovič ma k dispozícii obrovské peniaze, síce stále menej ako iní oligarchovia, no dokonca jeho štvorčlenné hnutie disponuje po voľbách 2012 päťmiliónovým štátnym príspevkom. Prvý boží mlyn sa ukázal v podobe Branislava Škripeka, ktorý sa prekrúžkoval cez Matovičovho bratranca do Európskeho parlamentu.

Matovič išiel do parlamentu s tým, že chce poraziť Fica. Miesto toho rozvrátil pravicu, čoho dôsledkom je úpadok, teda nielen jeho vinou a pôsobením, SDKÚ a SaS. Paradoxne, Fico sa po kritike od Matoviča ešte viac upevnil, a to chrlí na neho síru a oheň vo svojich regionálnych novinách, pričom sa stále čudujem inzerentom, že svojou inzerciou mu stále prispievajú na vydávanie.  Ale osobný kontakt s ním už dohnal k odchodu z poslaneckého klubu OĽaNO už poslancov Hlinu, Ritomskú a Hubu.

Vytiahnuť na politického konkurenta „obchodné tajomstvo“ môže mať fatálne následky skôr pre Matoviča, ako pre Procházku. Nielenže de facto Matovič potvrdil konflikt záujmov nie síce v právnej rovine, ale v morálnej. Že síce jeho manželka vedie vydavateľstvo, ale LEN ON Matovič rozhoduje o podstatných obchodoch. Otázka je, koľko platí vydavateľstvu – eseročke jeho strana za inzerciu, a on sám za svoje články. Znamená to, že propagácia hnutia OĽaNO pred Eurovoľbami v inzertnej novinovej sieti nebolo inzerciou, aj keď je to inzerciou? Pri tých PR článkoch som nenašiel žiadnu značku, že ide o inzerciu.

Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Matovič svojimi údermi na Fica poslal ku prahu zvoliteľnosti paradoxne nie Fica, ale SDKÚ a následne SaS. Teraz mu vyrástol z pôdy trnavskej právnickej fakulty tvrdší konkurent, ktorý mu podľa prieskumov berie hlasy, pomaly, ale isto. Procházka, na ktorého sa odhodlal zaútočiť nielen „odhalením svojho obchodného tajomstva“, ale aj ošúchaným klišé o detektore lži. Tak to už chodí, aplikujem klasické porekadlo do novej podoby: kto druhému detektor lži, ten na neho zasadne.

P.S. Na môj článok mi prišiel tento zaujímavý odkaz.

P.S.2. Čo som predpovedal, stalo sa skutočnosťou, pravdepodobne po tom, čo si Igor prečítal tento blog. Matovič zasadol na detektor lži. Ale nezodpovedal na otázky, ktoré mám pripravené pre neho, takže u mňa neprešiel...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?