Noc dlhých nožov: parný valec totality ovládol jedno pekné mesto

Autor: Rastislav Blaško | 2.1.2015 o 0:56 | (upravené 2.1.2015 o 19:41) Karma článku: 4,33 | Prečítané:  1262x

Každý pozná mesto Pezinok ako mesto vína a vinohradníkov. Lenže mesto Pezinok sa za dvanásť rokov vlády primátora Olivera Solgu zmenilo aj na mesto developerov, bujnejúcej výstavby bez dostatočnej spoločenskej infraštruktúry a mesto odpadov. Pre vysvetlenie - v Pezinku prebieha rastúca výstavba. A prečo mesto odpadov? Lebo mesto povolilo niektorým firmám, aby na území komerčne spracovávali viac ako sto tisíc ton odpadov ročne, čím prispievajú k ničeniu ciest vozením odpadov nielen zo širokého okolia, ale aj z Rakúska.

Po tom, ako sa primátor Oliver Solga dostal po štvrtý raz do kresla primátora, udreli v Pezinku mrazy totality. Po komunálnych voľbách sa spustil v Pezinku politický valec totality sťa privezený imaginárne zo Zlatej Idky (pre tých, čo si nepamätajú na príhovor Vladimíra Mečiara členom HZDS v roku 1993). Najprv sa to prejavilo voľbou riaditeľky Strednej odbornej školy týždeň po voľbách, kedy sa naplno prejavila politická previazanosť vládcov mesta. Tri týždne po voľbách prišli na rad komisie pri mestskom zastupiteľstve.

O vládu nad Pezinkom sa usilovali dvaja kandidáti na primátora (tretí Pavol Jánošík sa vzdal týždeň pred voľbami a podporil Milana Grella) a s nimi dve hlavné hlavné zoskupenia kandidátov na poslancov. S Oliverom Solgom kandidovalo zoskupenie koalície SDKÚ-DS -  OKS – SaS – NOVA a niekoľko nezávislých kandidátov pod neformálnou hlavičkou Spoločne pre Pezinok (SPP). Tých nazývali ako solgovci alebo plynári (SPP). Proti nim sa postavil Milan Grell s nezávislými kandidátmi pod názvom Srdce Pezinka (SP), ktorých volali srdciari.

Zvíťazil Oliver Solga a s ním 12 jeho poslancov z iniciatívy SPP.  Disponuje priamou podporou 15 poslancov z 25 členného zastupiteľstva, vrátane jeho syna Adama Solgu. Ten nastúpil ako náhradník v prvom obvode do zastupiteľstva za svojho otca. Je ešte také mesto na Slovensku, kde vládnu v meste otec – primátor a syn – mestský poslanec? Opozíciu tvorí 7 poslancov Srdca Pezinka a Marián Šípoš (protikandidát Olivera Solgu na primátora v roku 2006), ktorí vytvorili klub nezávislých poslancov Srdce Pezinka. Ostávajú dvaja – za Smer - SD.

Takže poďme teda ku komisiám Mestského zastupiteľstva. Po voľbách sa primátor Oliver Solga, vidiac, že sa proti nemu sformovala najsilnejšia opozícia, aká kedy od roku 2002 v Pezinku bola. si uvedomil, že musí stoj čo stoj upevniť svoju moc v meste. A začal pri komisiách. Argumentujúc, že v minulom období komisie nepracovali, lebo mu to vcelku vyhovovalo, urobil si teraz z komisií politické nástroje vlády. Ak v minulom období mu na komisiách nezáležalo, tak to bolo len preto, že proti nemu nebola v meste tak silne sformovaná opozícia.

Primátor po voľbách nečakal a nedal zverejniť oznam v mestských novinách Pezinčan o tom, že občania sa môžu hlásiť do komisií. Primátor po voľbách ukázal, že on už občanov nepotrebuje na svoje vládnutie v meste. Všetko si urobí po svojom so svojou skupinou. A tak, vo svojom zoskupení vládneho parného valca sa dohodli, že komisie budú iba 9-členné a nominovať môže iba on a jeho vládna väčšina. Srdcu Pezinka umožnil, aby mali v 9 komisiách (81 členov) po dvoch zástupcov a troch podpredsedov. V deviatich komisiách je 8 predsedov z vládnej iniciatívy Spoločne pre Pezinok. A tu sa ukázal ten pezinský parný valec zo Zlatej Idky.

Občianske združenia a občania nedostali možnosť nominovať nikoho do komisií.

TU SÚ FAKTY O TOTALITE V PEZINKU:

Počet poslancov: 25

Spoločne pre Pezinok (SPP) - Solga: 12

Srdce Pezinka (SP) - Grell: 8

Smer-SD: 2

nezávislí: 3 - inklinujú k SPP

počet komisií: 9

Predsedovia komisií: SPP – 8 , SP – 0, Smer - SD – 1

Podpredsedovia komisií: SPP – 3 , SP – 4, Ján Čech – viceprimátor, Smer-SD – 1

Po zrátaní teda Spoločne pre Pezinok má 8 predsedov a 4 podpredsedov. Opozícia SP  má 4 podpredsedov.

Ak by sme vychádzali z výsledkov volieb, tak proporčné rozloženie komisií by malo vyzerať tak:

Predsedovia komisií: SPP – 5, SP – 3, nezávislí + Smer - SD - 1

Podpredsedovia: SPP – 4, SP – 3, nezávislí + Smer – SD - 2

Čo vám to pripomína? Pamätáte si ešte na parlamentnú noc dlhých nožov z 3. na 4. novembra 1994, keď vládna koalícia obsadzovala disproporčne kreslá predsedov a podpredsedov parlamentu. Obdobne by sme mohli nazvať, že pezinská noc dlhých nožov prebehla 8. decembra 2014.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?